پورتال مخابرات منطقه ایلام

news_title

GPRS چیست؟

• GPRS چیست؟
GPRS مخفف General Packet Radio Service یا ( سرویس عمومی پکت های رادیویی) است که امکان ارسال و دریافت اطلاعات و داده را روی شبکه تلفن همراه فراهم می سازد. این تکنولوژی جدید ، مکالمه تلفنی و ارسال اطلاعات را برای کاربران ، در یک زمان ممکن می سازد و در واقع سیستم تکمیل شده SMS تلقی می شود.


• مشخصات اصلی GPRS
پیش از پیدایش GPRS ، کانال های رادیویی ، برای تماس و ارسال داده ها در شبکه GSM با روشی نامناسب فقط برای ارسال داده استفاده می شد. با ظهور GPRS ، این کانال های رادیویی در یک دوره زمانی ثابت ، بین چند کاربر به اشتراک گذاشته می شود. تعداد این کاربران به کاربردهای مورد استفاده و نیز مقدار داده های منتقل شده بستگی دارد.
GPRS دارای چند مشخصه و یا قابلیت مهم است که اهم آنها عبارتند از:

1) سرعت:
خطوط معمولی تلفن همراه ، حداکثر دارای سرعت 9.6 کیلو بیت در ثانیه است ، اما در صورت استفاده از سرویس High Speed Circuit Switch Data یا همان HSCSD ، حد اکثر می تواند از سرعت 14.4 کیلو بیت در ثانیه بهره ببرند. این در حالی است که GPRS براحتی می تواند با سرعت 40 کیلو بیت در ثانیه ، شما را به اینترنت متصل کند . این سرعت ، دست کم چهار برابر سرعت معمول خطوط داده در تلفن های همراه معمولی است.

2) اتصال:
GPRS این امکان را به شما می دهد که همواره ارتباط خود را با اینترنت حفظ کنید و دیگر لازم نیست برای برقراری ارتباط، هر بار به شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت وصل شوید.

3) هزینه:
اصلی ترین مزیت GPRS این است که مبلغ ارتباط خود را بر اساس مقدار اطلاعات ورودی و خروجی ، به شرکت ارائه کننده سرویس می پردازید نه بر اساس مدت زمانی که به اینترنت متصل هستید .یعنی ممکن است که تمام روز در محیط اینترنت باشید ، اما فقط همگام ارسال یک پیغام پرداخت کنید .
GPRS+ تمام پروتکل های IP را پشتیبانی می کند و واقعاً یک لینک همیشه روشن تلقی می شود. یعنی لازم نیست پیغام ها را از طریق سرور ارسال کنید بلکه می توان آنها را به صورت مستقیم به تلفن همراه دیگر ارسال کرد که این امر در کاهش ترافیک سرور، نکته ای بسیار مهم است . امروزه اکثریت قاطع اپراتورهای شبکه های بزرگ تلفن همراه از شبکه GPRS استفاده می کنند ، اما برای بهره برداری از این سیستم می بایستی گوشی تلفن همراه ، قابلیت استفاده از این سرویس را داشته باشد.


• کاربردهای GPRS

o پست الکترونیکی
پست الکترونیکی ، جایی است که GPRS در آن خودنمایی می کند. با توجه به ارتباط دایمی با اینترنت و پرداخت به ازای اطلاعات ورودی/خروجی ، شما میتوانید به نامه های الکترونیکی دوستان و یا همکاران خود در هر زمان ، با حداقل هزینه و حداکثر سرعت ، پاسخ دهید و یا برای کارهای فوری به دیگران نامه بفرستید.


o اطلاعات مورد نیاز
دامنه وسیعی از اطلاعات را می توان به گوشی تلفن همراه کاربران توزیع کرد .مثلاً می توان نتایج مسابقات ورزشی ، وضعیت آب و هوا ، اطلاعات پروازها ، تیترهای مهم اخبار ، وضعیت ترافیک ، موقعیت مکانی و ... را برای کاربران ارسال کرد . متن بودن این اطلاعات لازم نیست زیرا آنها را می توان به صورت تصویر یا گرافیک و یا دیگر انواع اطلاعات قابل مشاهده تهیه و ارسال کرد.
با توجه به طول پیام کوتاه یا SMS که 160 کاراکتر است فقط عنوان یا تیتر موضوع را می توان اطلاع داد و به همین علت برای توزیع اطلاعات کوتاه از SMS و برای ارسال و توزیع پیام های با محتوای بیشتر از GPRS استفاده می شود.

MMS : تصاویر ثابت و متحرک و فیلم های down load شده را می توان براحتی از طریق GPRS انتقال داد. نمایش جای پارک موجود ( Monitoring Park Lost ) و یا فرستادن تصاویر بیمار از داخل آمبولانس به بیمارستان و تا ویدئو کنفرانس و ... از دیگر کاربردهای این سیستم است.
مرورگر وب: با مرورگر وب توسط GPRS براحتی و با سرعتی معادل خطوط تلفن معمولی ( یعنی 56 کیلو بیت در ثانیه ) صفحات مورد علاقه خود را مرور کنید.


o Document های اشتراکی و یا کارهای گروهی GPRS :
از دیگر امکانات GPRS می توان به اشتراک Document ها اشاره کرد که اجازه می دهد افراد از جاهای مختلف ، روی یک Document به صورت مشترک و در زمانی واحد کار کرده ، اطلاعات کسب شده خودشان را برای تبادل نظر به اشتراک بگذارند.


• کارایی GPRS
GPRS از لحاظ نظری باید بتواند انتقال اطلاعات را به 171 کیلو بیت در ثانیه برساند. این در حالی است که در عمل ، این سرعت40 کیلو بیت در ثانیه است . سرعت ارتباط در دستگاه های متفاوت GPRS با یکدیگر فرق می کند.برای محاسبه سرعت ارتباطات در دستگاه های GPRS ، بهتر است با طرح کدها و ساختمان کلاس های مربوط به آن آشنا شویم.

GPRS به طور کلی دارای چهار نوع کد CS4,CS3,CS2,CS1 است. هر یک از این کدها ، از قابلیت انتقال اطلاعات ، حداکثر با سرعت 21.4 کیلو بیت در ثانیه برخوردارند و در هریک از آنها ، قسمتی برای تصحیح خطای انتقال اطلاعات در نظر گرفته می شود.
CS1 دارای بیشترین سهم برای تصحیح اطلاعات است و در آن فقط حدود 9 کیلو بیت در ثانیه از کل 21.4 کیلو بیت در ثانیه ، برای انتقال اطلاعات باقی می ماند.
CS2,CS3 دارای سرعت بیشتری بوده و سرعت انتقال اطلاعات درآنها به حدود 13.4 کیلوبیت در ثانیه در CS2 و 15.6 کیلو بیت در ثانیه در CS3 می رسد.
در CS4 سرعت انتقال به حداکثر مقدار خود یعنی 21.4 کیلو بیت در ثانیه می رسد و هیچ نوع تصحیحی در این قسمت انجام نمی گیرد .
دستگاه های موجود در GPRS ، فقط CS1وCS2 را با سرعتی پایین تر ارائه می دهند.در مواقع لازم ، این دو به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند .
شبکه های GSM و GPRS امکان استفاده از 8 تایم اسلات را در هر لحظه از زمان دارند. لذا سرعت انتقال اطلاعات را می توان با کنار هم قرار دادن تایم اسلاتها ، بیشتر و بیشتر کرد . دستگاه های GPRS بر اساس ادغام تایم اسلات به کلاس های ذیل تقسیم می شوند :در عمل ، سرعت انتقال به علت محدودیت ایجاد شده توسط شرکت ارائه دهنده خدمات و نیز محدودیت موجود در دستگاه ها ، کاهش می یابد.
 

تاربخ ارسال مقاله : 1390-02-27
دسته مقاله : شبکه / WLANv

نظر شما در مورد سایت چیست ؟v

بازدید امروز : 1013
بازدید دیروز : 974
بازدید کل : 1892643
افراد آنلاین: نفر 2